Üzerimde olan bireysel emeklilikte Getiriler Toplamı -29 tl olarak görülmekte bunda bir yanlışlık mı var 59 tl ödeme yapıyorum aylık. 2. seneye gelmek üzere nisan ayında kayıt olmuştum. Bu yanlış bir durum mu? Benim param neden -29 tl de getiri yaptı?

Süleyman Bey, buna net cevap verebilmek için fon dağılımınızı, şu ana kadar hangi aralıklar ile ne kadar ödeme yaptığınızı, fon dağılım değişikliği yapıp yapmadığınızı, volörlü birikiminiz var mı bilmek gerekir. Ama yüksek riskli fonlar seçtiyseniz, ara ara düşüşler görmeniz çok normaldir. Böyle dönemlerde fonları değiştirmeden beklemeniz, hatta yeni fon almanız doğru olacaktır. Seçtiğiniz yüksek riskli fonlar, dolar yada altın gibi değer kazanabilir veya kaybedebilir. Eğer sürekli artış bekliyorsanız, daha az getirisi olan risksiz fonları tercih edebilirsiniz.

Standart fonlarda ama bu zaten düşük oranlı kazanç olan fon seçmiştim tabiki anlıyorum. Bu bilgileri verebilirim ama pek çok değişken var dediğiniz gibi fon kayıp etmiş olabilir. Bir danışmam gerek tabiki fon değişikliği hiç yapmadım standart fonda duruyor. Her 59 tl nisan 2014 den belli her ay aynı para ödüyorum.
Cevapla