Merhaba tek bir konuyu öğrenmek için ücretli abone oldum. Proxy medialarla nasıl çalışılır? Sonunda proxy olmayan medialardan render almak nasıl mümkün olur vs. Ama eğitim içinde cevap bulamadım. Yardımcı olurmusunuz?

Merhaba Erdem Bey,

Final Cut Pro da proxy media kullanmakdaki amaç montaj esnasında bazen çalıştığınız media dosyaların boyutundan dolayı çeşitli kasmanlar olabilir böyle bir durumun önüne geçebilmek için proxy media kullanılır. Proxy media aslında projede kullandığınız media dosyasının aynısı sadece daha düşük çözünürlükte ve boyutta olanıdır. Proxy media dosyları Final Cut Pro nun montaj sırasında kullandığı orinal media dosyasından daha düşük çözünürlük ve boyutta olduğundan montaj esnasında programda kasmalar olmadan çalışmanıza olanak sağlar. Aşağıdaki görsellerde Proxy medialar ile nasıl çalışabileceğiniz adım adım anlatılmıştır. Unutulmaması gereken tek ayrıtnı projenizi export etmeden önce view menüsü içerisinden media seçeneğini proxy den tekrar optimized/original haline getirmeniz gerekmektedir.Çok teşekkür ederim. Birde premiere de ki adjustment layer tarzı bir kullanımı final cutta yapmak mümkün mü nasıl yapılır acaba? 4k editing yapmaya çalışıyorum. h264 codecli. Pc kaldırmadı. Mac e geçtim. Transition verdiğimde görüntüde takılmalar oluyor. Efekt verdiğim zaman üstüne birde takılarak izliyorum görüntüyü. 4k mükemmel bir kurgu yapabilmek için ne tür bir sisteme sahip olmak gerekir. Proxy denedim cevabınızdan sonra. Ancak çevirmesi 4k videoları saatler alıyor. Bir film kurgulayacaksanız çalışmak imkansız gibi. Hızlı ve detaylı cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba Erdem Bey,

Final Cut Pro içerisinde Premiere Pro'daki gibi bir adjustment layer bulunmamaktadır. İnternetten adjustment layer özelliğini ek plug-in olarak temin edebilirsiniz. 4K video boyutları ve çözünürlükleri çok büyük dosyalar olduğundan montaj yapabilmek içinde yüksek performanslı bilgisayar kullanılmaktadır. Aşağıdaki size Mac ve Windows sistemlerde 4K montaj yapabilmeniz için gerek sistem tavsiyeleri bulunmaktadır. Eğerki bu işi profesyonel yapmıyorsanız veya yaptığınız işlerde gelir az ise aşağıda sistemlere bu kadar para yatırmak mantıklı olmayabilir. 

1.Mac Sistem

    Mac Pro 4 veya 6 çekirdek işlemci, min 16gb ram veya üstü sistem, SSD hard disk, 4k monitör 

2.Windows sistem

    İşlemci i7 2011V3 soket , anakart x99 seri, Nvidia ve Pny Grafik ekran kartı, SSD hard disk,16gb DDR4 ram minimum, 4k monitörTeşekkürler...

Cevapla