Merhaba Gökhan hocam.

Codeigniter da view yapısına sürekli database olsun değişken olsun birşeyleri data olarak gönderiyoruz...Neden view bir şeyi bir bilgiyi yada datayı kendisi çekmiyor dicem saçma gelebilir....örnek vermek geerekirse, bir PAGE yapısını header footer sidemenu gibi bölümlere bölüyoruz..ama dataları hep page e gönderiyoruz yani contentin olduğu viewe..Neden header a bir veri çekilemiyor tek başına yada yapılırsa nasıl yapılıyor?... örnek vereyim header daki menu kategorilerini veritabanında çekseydik?...bunu page view e gönderemezsiniz. headera göndermeniz gerek controllerdan doğru mudur.?.. yada footerda blog başlıklarını çekicez..?..aslında bir sayfayı bütün gibi düşünsek te header footer hepsi birbirinden ayrı viewler ve hepsine ayrı datayı aynı anda nasıl göndericez?...insanın ister istemez footerda yada headerda klasik spagetti mysql sorgusu yapma ihtiyacı doğuyor...yada bir sonraki eğitim devamında bunu işleyecekmisiniz..Teşekkür ederim.. Hakan Çamoğlu hocamız gibi sizinde Takipçinizim bu arada genel anlamda..
İlk olarak teşekkürler dostum :)

ilk olarak buradan oldukça fazla sayıda eğitim seti paylaşacağız. Bundan emin olabilirsin. Çok farklı konulara da değindiğimiz gibi; günlük hayatta sürekli kullandığımız ama mantığını oturtamadığımız konulara da değineceğiz.

Şimdi soruna gelelim. Benim genel olarak kullandığım yapı tek bir ana view üzerinden bu view'e bağlı olan diğer alt view' leri çağırmak. Eğer takipçimsen :) ve benim proje videolarımı gördüysen ben sürekli bir view içerisinde diğerlerini çağırırım böylece kontrol etmesi benim açımdan kolay oluyor. Bu senin sorun değil elbette.

Eğer header içerisinde bir menu gösterimi yapmak istiyorsan elbette bunu yine controller'dan yapıp ana content' e gönderebilir. Ana content bu degiskeni aldığında kendi içerisindekilere paylaştırabilirsin. İç içe iki taner array yapısı kurman gerekir bu durumda.

Olmaz değil olur. Fakat ben özellikle body_parser gibi bir class kullanmıyorsam (ki bunun da eğitim setini yayınlayacağız) header ve footer için birer getHeader() getFooter() gibi helper tanimlamalari yaparim. Özellikle dinamik olacak bir menüm varsa getHeader() ile bir array döndürür bu menüyü yazdırırım view'de.

View dosyasında for, if gibi işlemler elbette yapabilirsin. Önemli olan view içerisinde gidip bir class yükleyip sonra bir model dosyası çağırarak direk view içerisinden onu işletmen :)

Bunlarla ilgili bir set illaki gelecektir. Proje bazlı. Önümüzdeki yayınlanacak 8 set; biraz daha kapsamlı, proje ve süreç bilgilerinin yoğun olduğu setler olacak.

Şimdiden kolay gelsin dostum. Eğer takıldığın bir yer varsa lütfen sormaktan çekinme.

Saygilar
Gökhan
Hocam yanıt için teşekkür ederim..Elbette takipçinizim..codeigniter template giydirmenizi izledim diğer videolarınızı da izlemiştim..dediğiniz gibi header footer side menu gibi bölümlere böldünüz....ancak bu yanıtınız helper da fonksiyon yazmak şimdi birazdan ışık tuttu...diğer setleri bekliyoruz merakla..bu setler için bir yıllık olarak daha abonelik uzatacağım o derece önemli....birde kod editörünü hocam bir tık yazıları büyüte bilir misiniz çok sevinirim gözlerim bozuk çünkü görmekte zorlanıyorum.....Projelerde banka API entegrasyonuna kadar filan gidebilirsek artık şahane BR eğitim seti olacak :)...Şimdiden teşekkür ederim..İlgiyle bekliyoruz:..
Teşekkür ederim dostum :)

Yeni setlerde zaten çözünürlüğü azaltıp fontları büyüttük. Personel Kayıt Sistemi ile başladı daha güzel setler :) Ayrıca çok teşekkür ederim :) güzel setler gelecek buna emin olabilirsin.

Saygilar
Cevapla