Tüketici Hakları

Tüketici hakları nelerdir? video eğitimi

1x
0.75x 1.0x 1.25x 1.5x

Tüketici Hakları Eğitim Seti

Tüketicilerin evrensel bir takım hakları vardır. Bunlar da temel gereksinimlerin karşılanmasından başlayıp, sağlık ve ekonomik çıkarların korunması, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı, bilgi edinme hakkı, temsil edilme hakkı, tazmin edilme hakkı gibi bütün dünyada kabul görmüş haklar vardır. Tüketicileri koruyan bütün kanunlar, aslında bu hakları güvence altına alıyor. Bizim ülkemizde de Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda amaç maddesine bakıldığı zaman, bütün bu evrensel tüketici hakları görülmektedir. Temel gereksinimlerin karşılanması; tüketicilerin barınma, ısınma, içecek ve kullanacak su bulma, aydınlanma, ulaşma, haberleşme gibi bir takım temel haklardır. Bu hakların hem ucuz hem de kaliteli bir şekilde tüketicilere sunulması gerekir. Aynı şekilde bütün ürünlerin, hizmetin ve malların tüketicilerin sağlığını koruyacak şekilde piyasada satışa sunulması gerekir. Tüketicilerin araştırarak mal ve hizmetleri seçme hakkı vardır. Bilgi edinme hakları vardır. Her tür malın içeriği ve güvenliği hakkında bilgi edinebilirler. Eğitim çok önemlidir. Çünkü bilinçli bir tüketiciden ve bilinçli bir tüketimden söz etmek istersek, bunun yolu eğitimden geçer. Bu eğitimler anaokulundan itibaren başlamalıdır. Tazmin edilme hakkı tüketicilerin haklarından biridir. Eğer bir mal ölüme, yaralanmaya veya başka bir malda zarara sebep olmuşsa, tüketici bunun tazminini isteyebilir. Tüketicinin temsil edilme hakkı da bulunmaktadır. Bu da tüketiciyi koruyan, tüketici için çalışan kurum ve kuruluşlarda temsil yetkisinin bulunmasıdır. Genel olarak tüketici örgütlerinin ve derneklerinin temsilci bulundurması şeklinde gerçekleşir.

Eğitim Hakkında Sorulan Sorular

Tüketici Hakları eğitimi hakkında tüm sorularınızı bu bölümden paylaşabilirsiniz. Her eğitime ait soru cevap bölümü farklıdır. Bu yüzden sorduğunuz soru mutlaka bu konu hakkında olmalıdır.

Sormuş olduğunuz sorulara uzmanlarımız veya bu konuda bilgi sahibi diğer üyelerimiz yanıt verebilir. Sorulara verilen yanıtlara puan vererek, hangi cevabın soruya daha iyi yanıt olduğunu belirleyebilirsiniz.

Kayıtlı soru bulunmamaktadır.

Tüm Eğitimlere Sınırsız Erişim

Vidobu'da yer alan 11.820+ video eğitimin tamamına sınırsız erişim için, hemen üye ol.